برترین تولیدکنندگان پنل خورشیدی در جهان
برترین برندهای پنل خورشیدی جهان
برترین تولیدکنندگان پنل خورشیدی در جهان
🌍 رنکینگ جهانی برند
| برند | رتبه | کیفیت |
|---|---|---|
| Jinko | Tier 1 | بسیار عالی |
| Trina | Tier 1 | عالی |
| Longi | Tier 1 |
عالی |
🔴 Jinko یکی از برترین تولیدکنندگان پنل خورشیدی در جهان است
-
کشور سازنده و تاریخچه مختصر: معرفی برند و محل تأسیس آن.
-
مدلهای برجسته و مشخصات فنی: توان (وات)، راندمان (%)، ابعاد (میلیمتر)، ولتاژ کاری (Vmp) و نوع سلول هر مدل مطرح.
-
نوع کاربرد: مناسب بودن پنل خورشیدی برای مصارف خانگی (پشتبامی)، تجاری/صنعتی یا نیروگاهی (مزارع خورشیدی).
-
مدت گارانتی: مدت ضمانت محصول و گارانتی عملکرد.
-
مزایا و معایب: نقاط قوت و ضعف شاخص هر برند و محصولات آن.
-
قیمت تقریبی جهانی: محدوده قیمت یا هزینه تقریبی هر وات پنل در بازار جهانی.
ما با تکیه بر دادههای معتبر از منابع صنعتی و سایت رسمی شرکتها (مانند PV Tech، Solar Power World، EnergySage و غیره) بهروزترین اطلاعات را گردآوری کردهایم. در ادامه، ابتدا معیارهای انتخاب برترین پنلها را مرور کرده و سپس برندهای منتخب را به تفکیک کشورها بررسی میکنیم. همچنین یک جدول مقایسه در انتهای متن ارائه شده که مشخصات کلیدی برندها و مدلهای برتر آنها را بهصورت خلاصه مقایسه میکند.
معیارهای انتخاب بهترین پنلهای خورشیدی
برای تعیین بهترین برندهای پنل خورشیدی 2025، معیارهای زیر در نظر گرفته شدهاند:
-
راندمان و توان خروجی: راندمان تبدیل انرژی نور به برق و حداکثر توان نامی هر پنل (وات). پنلهای جدید در 2025 اغلب راندمانی بالای 21% داشته و برخی رکورددار به بیش از 23% هم رسیدهاند
-
تکنولوژی سلول و ساخت: نوع سلول (مونوکریستالین PERC، تاپکان N-type، هتروجانکشن HJT، IBC و …)، تعداد سلول و طراحی ماژول (نیمسلول، باتصال پشتی و …). تکنولوژیهای جدید مثل TOPCon و HJT باعث بهبود عملکرد در نور کم و دمای بالا شدهاند
-
کیفیت ساخت و دوام: استانداردهای کیفیت، مقاومت در برابر شرایط محیطی (رطوبت، مهنمکی، باد، تگرگ). برای نمونه برخی پنلهای جدید با شیشه ضخیمتر و فریم محکمتر جهت مقاومت در برابر تگرگ عرضه شدهاند
-
گارانتی و اعتبار برند: مدت گارانتی محصول (که اکنون برای برندهای برتر بین 15 تا 25 سال و حتی 40 سال شده است و گارانتی توان (معمولاً 25 یا 30 سال با درصد خاصی از توان باقیمانده). همچنین اعتبار مالی و سابقه برند (توانایی شرکت در عمل به گارانتی در بلندمدت) مهم است
-
قیمت و ارزش اقتصادی: قیمت هر وات پنل و هزینه سیستم با درنظرگیری طول عمر و بازده (برای مثال پنلهای بسیار پربازده مانند Maxeon قیمت بالاتری دارند اما تولید انرژی بیشتری نیز در طول عمر ارائه میکنند)
-
مطابقت با کاربرد: سایز و وزن پنل برای نصب پشتبامی یا سازگاری با سازههای نیروگاهی. پنلهای بزرگ 600+ وات برای نیروگاهها مناسباند و پنلهای سبکتر و تماممشکی برای بام منازل.
با در نظر داشتن این شاخصها، اکنون نگاهی به برترین برندهای پنل خورشیدی جهان در سال 2025 میاندازیم. برندها ابتدا بر اساس کشور مبدأ گروهبندی شدهاند و سپس مشخصات مدلهای شاخص هر یک بررسی میشود.
برندهای چینی پیشرو در سال 2025
چین همچنان بزرگترین بازیگر صنعت تولید پنلهای خورشیدی است. شرکتهای چینی در سال 2025 ترکیبی از تولید انبوه مقرونبهصرفه و فناوریهای نوین را ارائه میکنند و چندین شرکت چینی در صدر فهرست برترین تولیدکنندگان جهان قرار دارند در ادامه به برخی از مهمترین برندهای چینی میپردازیم:
جینکو سولار (Jinko Solar) – چین
جینکو سولار یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پنل خورشیدی در جهان است که در سال 2006 در چین تأسیس شد. این شرکت در سالهای اخیر با ارائه فناوریهای پیشرفته N-type TOPCon در سری پنلهای Tiger Neo خود، سهم بزرگی از بازار را کسب کرده است جینکو در سال 2023-2024 بیش از 44 گیگاوات پنل خورشیدی به بازار عرضه کرد و حدود نیمی از فروش آن از سری Tiger Neo (نسل n-نوع) بوده است.
مشخصات فنی برجسته: جدیدترین نسل محصولات جینکو یعنی Tiger Neo 3.0 در اواخر 2024 معرفی شد که دارای راندمان خیرهکننده 24.8٪ است. این سری شامل دو مدل است: مدل Neo Utility با توان 670 وات ویژه نیروگاهها و مدل Neo DG (Distributed Generation) با توان 495 وات مخصوص نصبهای تجاری و پشتبامی؛ هر دو با راندمان یکسان 24.8% عرضه میشوند. ابعاد مدل 670 وات حدود 2384×1303×35 میلیمتر و وزن آن بیش از 33 کیلوگرم است، در حالیکه نسخه 495 وات ابعاد کوچکتری (حدود 2278×1134×35 mm) و وزن ~32 کیلوگرم دارد. ولتاژ کار (Vmp) پنلهای بزرگ جینکو نزدیک به 41 ولت و جریان در نقطه بیشینه (Imp) حدود 16-18 آمپر است (برای نمونه پنل 670 وات دارای Vmp≈41.8V و Imp≈16A)؛ نسخههای کوچکتر مثلاً 425 وات دارای Vmp ~32V و Imp ~13.4A هستند. پنلهای Tiger Neo همگی دوطرفه (bifacial) بوده و ضریب بهرهگیری از پشت آنها تا 85% است، به این معنی که در صورت نصب روی سطوح بازتابنده میتوانند تا 85% توان اضافه از نور پشت دریافت کنند.
نوع کاربرد: پنلهای جینکو طیف وسیعی از کاربردها را پوشش میدهند. سری Tiger Neo Utility با اندازه بزرگ و توان بسیار بالا (600-700W) برای نیروگاههای خورشیدی و مزارع در مقیاس صنعتی طراحی شده است. از سوی دیگر، مدلهای کوچکتر (مانند Tiger Neo 54-cell با توان حدود 420-440W) با ابعاد ~1.7×1.1 متر و وزن 21-22 کیلوگرم، گزینهای عالی برای پشتبام منازل و پروژههای تجاری هستند. جینکو همچنین مدلهای مخصوص مناطق سرد و مرطوب با مقاومت بالاتر (گواهی PID و آمونیاک) تولید میکند که مناسب نصب در شرایط سخت محیطی است.
مدت گارانتی: جینکو برای سری Tiger Neo گارانتیهای طولانیمدتی ارائه داده است. محصولات جدید N-type دارای 15 سال گارانتی محصول و 30 سال گارانتی خطی توان هستند. طبق ضمانتنامه خطی، افت توان سالیانه تنها 0.4% است و پس از 30 سال حداقل 87.4% از توان اولیه حفظ خواهد شد. برخی توزیعکنندگان حتی تا 25 سال ضمانت محصول برای این سری اعلام کردهاند (احتمالاً در قالب برنامههای گارانتی پیشرفته در بازار اروپا). به طور کلی جینکو با استفاده از سلولهای N-type اثر LID/LETID (افت اولیه بر اثر نور) را تقریباً به صفر رسانده که موجب حفظ توان در بلندمدت میشود.
مزایا: قیمت رقابتی نسبت به راندمان بالا (جینکو به ارائه بالاترین عملکرد به ازای قیمت معروف است)، قابلاعتماد و با سابقه رتبهبندی عالی در آزمونهای بانکیپذیری (PV Tech به جینکو رتبه AAA داده است). فناوری پیشرفته N-type TOPCon باعث راندمان و ضریب دمایی بهتر (Coefficient -0.29%/°C) شده است. همچنین تنوع محصول برای انواع کاربردها و تولید انبوه با ظرفیت بسیار بالا (300 گیگاوات تحویلشده تا 2024) از دیگر نقاط قوت جینکو است.
معایب: اندکی سنگینتر بودن پنلهای سری جدید به علت دوطرفه بودن و شیشههای دوقلو (dual-glass) که ممکن است حمل و نصب دستی آنها را دشوارتر کند. گارانتی محصول پایه 12-15 سال است که هرچند استاندارد بازار میباشد اما نسبت به برندهای پریمیوم (25-40 سال) کمتر است. همچنین مانند دیگر پنلهای توانبالا، ابعاد بزرگ مدل 600W+ ممکن است برای سقفهای کوچک مناسب نباشد.
قیمت تقریبی: پنلهای جینکو از لحاظ قیمت در دسته اقتصادی تا میانرده قرار میگیرند. در بازار جهانی 2025، قیمت عمدهفروشی پنلهای Tier1 (نظیر جینکو) حدود 0.25 تا 0.35 دلار به ازای هر وات گزارش شده است. به عنوان مثال، یک پنل 425 واتی Tiger Neo به قیمت خردهفروشی ~€239 (حدود $250 دلار) فروخته میشودکه معادل ~0.60 دلار/وات است. در خریدهای عمده برای نیروگاهها، قیمت هر وات پنل جینکو ممکن است به ~$0.25 کاهش یابد. بنابراین یک ماژول 670 وات حدود $170 دلار در قراردادهای بزرگ و ~$250 در بازار خرده به فروش میرسد. این ترکیب قیمت مناسب و کارایی بالا، جینکو را انتخابی جذاب برای بسیاری از پروژهها کرده است.
ترینا سولار (Trina Solar) – چین
ترینا سولار با بیش از 25 سال سابقه (تأسیس 1997) یکی از پیشتازان نوآوری در صنعت فوتوولتائیک چین است. این شرکت با سری محصولات Vertex خود تعریف جدیدی از توان خروجی پنل ارائه کرده است. در سال 2021، ترینا نخستین پنل 670 وات جهان را معرفی کرد و در 2023 نیز ائتلافی برای استانداردسازی ماژولهای 700 وات+ رهبری نمود. ترینا Solar در فهرست Tier 1 بلومبرگ همواره حضور دارد و به کیفیت ساخت بالا و تحقیقوتوسعه قوی شناخته میشود.
مشخصات فنی برجسته: خانواده پنلهای Vertex ترینا شامل چند زیرسری است. سریهای با اندازه بزرگ برای نیروگاهها (مثلاً Vertex 670W) از ویفرهای 210 میلیمتری و معماری نصف-سلول 132 تایی بهره میبرند. مدل شاخص Vertex 670W راندمانی حدود 21.6% دارد. ابعاد آن 2384×1303×35 mm و وزن ~34 کیلوگرم است و از 210mm MBB (مالتیباسبار) استفاده میکند. ترینا در 2023 همچنین سری Vertex N (نسل N-type) را عرضه کرد که توان را به 700 وات رسانده است. این ماژولهای 700 وات نیز ابعادی مشابه نسخههای 670W دارند ولی با راندمان بالاتر (~22%) و سلولهای n-type بهبودیافته.
برای مصارف پشتبامی، ترینا سری Vertex S را ارائه میکند که پنلهایی کوچکتر (مثلاً 425W) با ابعاد حدود 1754×1096×30 mm هستند. Vertex S با سلولهای PERC و ظاهر تماممشکی، راندمانی ~21-21.5% دارد و وزن حدود 21 کیلوگرم. همچنین سری Vertex S+ (نسخه پریمیوم) با سلول N-type و ساختار شیشه-دوقلو، راندمان تا 21.9% و گارانتی بهبودیافته عرضه شده است.
ولتاژ کاری نمونه Vertex 670W حدود 49 ولت (Voc ~ 55V) و جریان Imp ~ 13.5A است. در مدلهای کوچکتر 425W، Vmp ~41V و Imp ~10.3A است. ضریب دمایی ماژولهای ترینا ~ -0.34%/°C برای PERC و ~-0.30%/°C برای سریهای N-type است که عملکرد خوبی در هوای گرم تضمین میکند.
نوع کاربرد: سری Vertex 600W و بالاتر عمدتاً برای نیروگاههای بزرگ و مزارع خورشیدی طراحی شدهاند، جایی که تعداد کمتر پنل، هزینه سازه و کابلکشی را کاهش میدهد. این پنلها را میتوان در استرینگهای 28 عددی در سیستمهای 1500V استفاده کرد. از سوی دیگر، سری Vertex S/S+ به طور ویژه برای نصب روی سقفها (خانگی و تجاری) بهینه شده است – اندازه کوچکتر جهت جابجایی توسط یک یا دو نفر و هماهنگی با فضای محدود سقف. همچنین Vertex S+ با قاب مشکی و شیشه دوگانه ظاهری زیبا و عمر طولانیتر برای مصارف مسکونی سطحبالا دارد.
مدت گارانتی: ترینا در سالهای اخیر گارانتی محصولات پشتبامی خود را افزایش داده است. تا قبل از 2022، سری Vertex S گارانتی محصول 15 ساله داشت و Vertex S+ دارای 25 سال گارانتی بود. اما اکنون در برخی بازارها (مانند اروپا و استرالیا) Vertex S معمولی نیز با 25 سال ضمانت محصول عرضه میشود. گارانتی عملکرد اکثر پنلهای ترینا 25 سال (خطی تا 84-87% توان) و برای سریهای شیشه-دوقلو تا 30 سال (87% توان) است. به طور خلاصه: Vertex S جدید – 25 سال محصول، 25 سال عملکرد (87.4% انتهای 30 سال برای S+ شیشه دوگانه). این نشاندهنده اعتماد ترینا به دوام محصولاتش است و با رقبا همسطح شده است.
مزایا: نوآوری مستمر در افزایش توان (از اولینهای 600W+ بازار)، کیفیت ساخت بالا و ثبات عملکرد. تنوع محصولات برای کاربردهای مختلف، از نیروگاهی تا پشتبامی. هزینه تراز شده انرژی (LCOE) پایینتر به دلیل توان بالاتر هر ماژول که منجر به کاهش هزینههای BOS (سازه، کابل و …) حدود 5-7% نسبت به پنلهای 500 وات شده است. همچنین ترینا شبکه خدمات و نمایندگی گستردهای در دنیا دارد که اجرای گارانتی را تسهیل میکند.
معایب: اندازه بسیار بزرگ پنلهای Vertex ممکن است محدودیتهایی در حملونقل و نصب ایجاد کند (هرچند ترینا مدعی بهینهسازی چیدمان در کانتینرهاست). پنلهای PERC آن مانند سایر رقبا دچار افت توان اولیه (LID) جزئی میشوند، اگرچه این مشکل در سریهای N-type مرتفع شده است. قیمت سری Vertex S+ و مدلهای N-type کمی بالاتر از مدلهای استاندارد است (اما با توجه به گارانتی و کارایی اضافه توجیهپذیر است).
قیمت تقریبی: پنلهای ترینا از لحاظ قیمت نزدیک به جینکو و JA Solar هستند. قیمت عمده هر وات برای سریهای PERC حدود $0.24-$0.30 و برای سریهای N-type کمی بالاتر (~$0.30-$0.35/W) برآورد میشود. مثلاً یک پنل Vertex 670W در سفارش عمده شاید ~$180 دلار باشد (حدود $0.27/W) و همان پنل در بازار خردهفروشی ممکن است ~$300 (معادل $0.45/W) عرضه شود. پنل Vertex S 425W با گارانتی 25ساله احتمالاً در اروپا حدود €200 یورو (مثلاً 385W حدود €150 قیمتگذاری شده است) یعنی ~0.5 €/W قیمت دارد. در کل ترینا نسبت به جینکو کمی گرانتر ولی هنوز مقرونبهصرفه محسوب میشود.
لانگی سولار (LONGi Solar) – چین
لانگی سولار بزرگترین تولیدکننده سلول مونوکریستالین در جهان و از رهبران ساخت پنلهای با راندمان بالا است. این شرکت چینی از سال 2000 فعال بوده و به تخصص در فناوری مونو PERC مشهور شد. در سالهای اخیر، لانگی با سری پنلهای Hi-MO نام خود را به عنوان تامینکننده قابل اعتماد و نوآور مطرح نگه داشته است. لانگی اولین شرکتی بود که سلول PERC را به تولید انبوه رساند و اکنون نیز بر روی سلولهای TOPCon تمرکز دارد.
مشخصات فنی برجسته: جدیدترین محصول لانگی، سری Hi-MO 6، با بهکارگیری سلولهای n-type TOPCon ارائه شده است. این سری در پیکربندیهای مختلف برای کاربردهای توزیعشده و نیروگاهی عرضه میشود. به عنوان مثال، مدل Hi-MO 6 Explorer (54 سلول نیمبرش) با توان 425W و راندمان تا 22.3% برای پشتبامها طراحی شده. نسخههای 72 سلول (144 نیمسلول) Hi-MO 6 توان 575W با راندمان حداکثر 22.6% دارند. لانگی همچنان سری Hi-MO 5 (PERC) را نیز تولید میکند که توان 540W با راندمان ~21% داشت.
ویژگی متمایز Hi-MO 6، طراحی اختصاصی سلولها و ماژول (اعم از Interconnectهای مدور برای کاهش شکاف سلولی) است که راندمان پنل را حدود 0.2% نسبت به چیدمانهای معمولی بهبود داده است. ضریب دمایی Hi-MO 6 حدود -0.30%/°C است که نسبت به پنلهای PERC قبلی لانگی (-0.35) بهتر شده و عملکرد در گرما را تقویت میکند. همچنین لانگی با بهینهسازی اتصالات، افت توان ناشی از PID را بسیار کم کرده است. به طور کلی، سری Hi-MO 6 از بهترین پنلهای جهان در کلاس راندمان +22% به شمار میرود.
نوع کاربرد: لانگی سری Hi-MO 6 را در چهار زیرمجموعه به نامهای Explorer, Scientist, Guardian و Artist عرضه کرده که هر یک برای بازار خاصی است (مثلاً Artist ظاهر زیباتر برای BIPV). اما به طور کلی:
-
مدلهای 54-60 سلول (410W-450W) برای کاربرد پشتبامی و تجاری سبک (سهولت نصب و اندازه مناسب سقفها).
-
مدلهای 66-72-78 سلول (500W-585W) برای نیروگاههای مقیاسمتوسط و بزرگ. لانگی حتی پنل 78 سلول Hi-MO 4 (قدیمیتر) با 600W داشت که ابعاد بسیار بزرگ (2.465×1.134 m) بود.
-
لانگی همچنین پنلهای دوطرفه فراوانی ارائه میکند (Hi-MO 5 bifacial و Hi-MO 6 bifacial) که در نیروگاهها استفاده میشوند.
مدت گارانتی: لانگی برای محصولات استاندارد خود، 12 سال گارانتی محصول و 25 سال گارانتی خطی (84-85% انتهای 25 سال) ارائه میداد. اما با معرفی سری Hi-MO 6، انتظار میرود مشابه رقبا، گارانتی محصول به 15 سال ارتقا یافته باشد. هرچند اطلاعات رسمی محدودی در این مورد منتشر شده، اما لانگی نیز به سراغ تضمینهای بلندمدت رفته است (برخی توزیعکنندگان گارانتی 15 ساله محصول برای Hi-MO 6 اعلام کردهاند). گارانتی عملکرد Hi-MO 6 احتمالاً 30 ساله با حداقل 87% توان میباشد (نرخ افت 0.4% در سال) تا با مشخصات N-type همخوان باشد.
مزایا: لانگی به استفاده از فناوریهای پیشرفته ساخت ویفر شهرت دارد؛ سلولهای مونو با کیفیت و بازده بالا تولید میکند که موجب اطمینان خاطر از عملکرد پنل در درازمدت میشود. قیمت پنلهای لانگی معمولاً رقابتی است (یکی از بهترین گزینههای اقتصادی طبق تحلیل ). راندمان بالای محصولات TOPCon و استمرار تحقیقوتوسعه، جایگاه لانگی را تثبیت کرده است. همچنین لانگی در تامین حجم انبوه برای پروژههای عظیم توانمند است و بانکها آن را یک تامینکننده مطمئن میدانند.
معایب: لانگی شاید در بخش گارانتی هنوز به اندازه رقیبهایی چون Qcells یا REC طولانی مدت نباشد (تفاوت 15 در مقابل 25 سال، بسته به مدل). محصولات قدیمی PERC آن مانند همه PERCها کمی افت LID دارند (البته در نسلهای جدید N-type حل شده). شبکه خدمات پس از فروش لانگی در برخی مناطق به گستردگی برخی رقبا نیست (لانگی بیشتر متمرکز بر فروش از طریق توزیعکنندگان است). اما اینها نقاط ضعف جزئی در برابر نقاط قوت پرشمار آن هستند.
قیمت تقریبی: قیمت پنلهای لانگی همرده جینکو و JA است. به عنوان یک تخمین: در بازار چین، قیمت عمده Hi-MO 6 حدود ¥1.6-1.7 یوان/W (معادل ~$0.23-0.25) بوده است. در بازار جهانی، Hi-MO 6 ممکن است ~$0.28-0.30/W معامله شود. یک پنل 575W احتمالاً در قرارداد عمده ~$160 دلار قیمت دارد. در خردهفروشی اروپا/آمریکا، یک پنل لانگی 425W شاید ~$200-250 دلار باشد. بر اساس دادههای EnergySage، میانگین قیمت نصبشده سیستم با پنلهای لانگی حدود $2.67/W است که اندکی بالاتر از جینکو ($2.55) و کمتر از REC ($2.82) بوده است. این نشان میدهد لانگی تعادلی بین ارزش و قیمت ارائه میکند (کیفیت نزدیک پریمیوم با قیمت اقتصادی).
JA سولار (JA Solar) – چین
JA Solar (جیای سولار) یکی دیگر از تولیدکنندگان بزرگ چینی است که در سال 2005 تأسیس شد و به سرعت به جمع برترین برندهای جهان پیوست. JA Solar با تمرکز بر تولید سلولهای خورشیدی پربازده و ماژولهای مقرونبهصرفه، سهم بزرگی از بازار پنلهای استاندارد تا پیشرفته را در اختیار دارد. در سال 2025، JA Solar با سری محصولات DeepBlue خود، خصوصاً نسل جدید DeepBlue 4.0 X، شناخته میشود
مشخصات فنی برجسته: سری DeepBlue 4.0 X JA Solar بر پایه سلولهای n-type پیشرفته (موسوم به Bycium+) است که ولتاژ مدار باز هر سلول را تا 725 میلیولت افزایش داده و راندمان را بالا بردهاند. این سری در سه نسخه 54، 72 و 78 سلولی عرضه شده است:
-
DeepBlue 4.0X (54 سلول): توان 435 وات، راندمان 22.3%، ابعاد 1722×1134×30 mm، وزن 21.5 . مناسب پشتبام (Residential).
-
DeepBlue 4.0X (72 سلول): توان 575 وات، راندمان ~22.3%، ابعاد 2278×1134×35 mm، وزن 31.8 . مناسب تجاری/صنعتی.
-
DeepBlue 4.0X (78 سلول): توان 625 وات، راندمان 22.4%، ابعاد 2465×1134×35 mm، وزن 33.4 ویژه نیروگاهها.
این پنلها همگی از ویفر 182mm و فناوری Half-Cell استفاده میکنند. ضریب دمایی آنها -0.30%/°C و ولتاژ سیستم تا 1500V است. JA Solar با مهندسی دقیق، فاصله بین سلولها را تقریباً صفر کرده (با لحیم خاص و بالشتکهای ضربهگیر) که کمی بهرهوری را بالا برده است. همچنین ضریب دوطرفهگی ~80% دارند که نسبت به PERC (70%) خیلی بهتر است. در نتیجه این سری جزو کارآمدترین پنلهای 2022-2024 معرفی شد
پیش از آن، JA Solar با سری DeepBlue 3.0 (پایه PERC) و DeepBlue 3.0 Light (برای پشتبام با 415W و راندمان 21.3%) شناخته میشد. اما اکنون تمرکز روی سری 4.0X است که فناوری روز N-type را دارد.
نوع کاربرد: JA Solar همانند دیگر تولیدکنندگان چینی، پنلهایی برای تمام بخشها دارد:
-
سری DeepBlue 4.0X نسخه 54 سلول برای خانگی طراحی شده؛ اندازه 1.7×1.1 متر آن نصب روی سقف را آسان میکند. همچنین ظاهر نسبتاً هماهنگ (قاب مشکی/سلول تیره) دارد.
-
نسخههای 72 و 78 سلول برای مزارع خورشیدی و نیروگاهی است که توان بالا و بهرهوری در زمینهای بزرگ مهم است. JA اشاره کرده که دو نسخه بزرگ برای C&I (تجاری و صنعتی) و Utility بهینه شدهاند.
-
JA Solar همچنین ماژولهای دوطرفه شیشه-دوقلو (bifacial double glass) ارائه میدهد که برای پروژههای بدون نیاز به قاب پشت مناسباند. سری DeepBlue 4.0 Pro مثال چنین محصولی است که برای پشتبام پریمیوم با توان 440W و قابلیت دوطرفه بودن عرضه شد.
به علاوه، JA Solar اخیراً پنلهای مخصوص مناطق با طوفان شن یا بزرگراهها (vertical bifacial) نیز توسعه داده است (هرچند اطلاعات آن محدود است، اما نشان از تنوع تولید دارد).
مدت گارانتی: به طور سنتی، JA Solar برای پنلهای خود 12 سال گارانتی محصول و 25 سال گارانتی عملکرد (با 0.55% افت سالانه، ~80% توان در 25 سال) ارائه میکرد که نسبت به رقبا کمی کوتاهتر بود اما این شرکت نیز گارانتی را ارتقاء داده است. طبق بررسیها، سری DeepBlue 4.0 Pro (بروزتر) دارای 25 سال ضمانت محصول شده است، در حالی که مدلهای اقتصادیتر (مثلاً DeepBlue 3.0 Light) همچنان 12 ساله بودند. بنابراین بسته به مدل:
-
سریهای ردهبالا (N-type، دوطرفه) – محصول 25 سال، عملکرد 30 سال (مثلاً 0.4% افت/سال، 87% در 30 سال).
-
سریهای عادی (PERC) – محصول 12 سال، عملکرد 25 سال (80-84% در پایان). JA Solar احتمالاً برای رقابت، در آینده همه محصولاتش را با 15 سال گارانتی پایه عرضه کند. اما تا 2025، این تفاوت وجود داشت که مشتریان را تشویق میکند نسخههای پریمیوم را انتخاب کنند.
مزایا: ترکیب عالی قیمت و کارایی؛ JA Solar معمولاً پنلهایی با راندمان بالا نزدیک رقبای برتر اما با قیمت پایینتر ارائه میدهد. گزارشها JA Solar را جزو مقرونبهصرفهترین پنلهای باکیفیت ذکر کردهاند. این شرکت از نظر مالی قوی است و جزو 5 تولیدکننده بزرگ جهان بوده، لذا ریسک ورشکستگی و عدم ایفای گارانتی پایین است. همچنین پنلهای JA Solar در شرایط اقلیمی مختلف خوب عمل میکنند و امتیاز خوبی در آزمونهای معتبر PVEL کسب کردهاند.
معایب: گارانتی محصول در برخی مدلها هنوز 12 سال است که نسبت به استاندارد جدید بازار (25 سال) کمتر میباشد؛ این موضوع شاید سوالاتی درباره اعتماد به طول عمر ایجاد کند، هرچند JA Solar با معرفی مدلهای 25 ساله این نگرانی را پاسخ داده است. همچنین برند JA شاید به اندازه SunPower یا Qcells بین عموم مصرفکنندگان نهایی شناختهشده نباشد (بیشتر محبوب نصابها و پیمانکاران است). از منظر فنی، تفاوت بزرگی نمیتوان یافت؛ شاید تنها نکته این باشد که JA برخلاف جینکو و ترینا کمتر درباره نوآوریهای اختصاصی خود تبلیغ میکند، اما محصول نهاییاش به همان خوبی است.
قیمت تقریبی: JA Solar به عنوان یک برند Tier1 چینی، قیمتهایی نزدیک جینکو دارد. براساس دادههای بازار:
-
قیمت عمده ماژولهای JA سولار حدود $0.23-$0.28/W است.
-
یک پنل 550W (سری قبلی DeepBlue 3.0) در بازار آسیا ~$130 (یعنی $0.24/W) معامله میشد. سری جدید 625W احتمالاً ~$170 قیمت داشته باشد.
-
در خردهفروشی، پنل 415W JA Solar (DeepBlue 3.0 Light) حدود 160-180 دلار است که یکی از گزینههای ارزان برای پشتبام به حساب میآید.
-
پنل 440W DeepBlue 4.0 Pro به دلیل گارانتی 25 سال محصول کمی گرانتر است (مثلاً در استرالیا قیمتی بالاتر، شاید ~$250).
در مجموع، JA Solar امکان داشتن سیستم خورشیدی با کیفیت را با هزینه معقول فراهم میسازد. به گفته یک منبع، JA یکی از رقابتیترین قیمتها را میان پنلهای “نامآشنا” دارد. این ترکیب قیمت مناسب و کارایی بالا باعث شده JA Solar همواره جزو انتخابهای برتر پیمانکاران خورشیدی باشد
یک بررسی اضافه کنید
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *